Reklama
  • Piątek, 1 lipca 2016 (13:05)

    Wyjazd dzieci na kolonie. Jak sprawdzić organizatora

Zanim wyślesz pociechę na wakacje z rówieśnikami, sprawdź organizatora. Czego warto się o nim dowiedzieć i jakie kroki podjąć, by mieć pewność, że dziecku nic nie zagraża?

Reklama

WAŻNE! Wszelkie leki, które przyjmuje dziecko, trzeba przekazać wychowawcom z dokładną instrukcją, jak ma je przyjmować. Maluch nie może mieć przy sobie żadnych medykamentów, jedynie plastry opatrunkowe. Organizator nie ma obowiązku zatrudniania pielęgniarki.

Odpowiedzialność

● Jeden wychowawca nie może mieć w grupie kolo nijnej więcej niż 20 osób. Jeżeli maluchy nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, ich liczba zmniejsza się do 15 na dorosłą osobę.

● Inaczej wygląda sprawa dzieci niepełnosprawnych. Wtedy maksymalna liczba uczestników ulega zmniejszeniu, zgodnie z zapotrzebowaniem na stałą opiekę lub pomoc i w zależności od rodzaju niepełnosprawności.

● Zadanie to spoczywa na nauczycielu, czynnym instruktorze harcerskim lub innej osobie posiadającej staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, wynoszący minimum 3 lata! Osoba ta musi posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku.

● Kierownik układa rozkład zajęć. Odpowiada m.in. za bezpieczeństwo dzieci, pracę wychowawców oraz wydawane posiłki.

● Na wniosek rodziców musi przekazać im informacje o zachowaniu i stanie zdrowia pociech.

Niezbędna kontrola

● Warto samodzielnie sprawdzić pojazd, którym będą podróżowały dzieci, korzystając z e-usługi „Bezpieczny Autobus”. Umożliwia ona uzyskanie informacji o autokarze, którym planowana jest wycieczka. Pozwala na wstępną kontrolę stanu technicznego autokaru.

Autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Serwis internetowy dostępny jest na stronie MSWiA www.bezpiecznyautobus.gov.pl

● Usługa ta nie ma na celu zastąpienia ważnej kontroli przeprowadzanej przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowcy i legitymują z odpowiednich uprawnień.

Przeprowadzają również przegląd techniczny pojazdu: sprawność układu kierowniczego, hamulcowego oraz świateł, a także stan opon. O kontrolę należy się zwrócić kilka dni przed planowanym odjazdem autokaru.

Co daje ubezpieczenie

● Z obowiązkowej polisy NNW, którą musi posiadać organizator, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, jeżeli zdarzenie będzie miało charakter nieszczęśliwego wypadku. Jego wysokość uzależniona jest od sumy ubezpieczenia i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu.

● Warto zapytać, czy organizator wykupił również polisę OC i jaka jest jej suma gwarancyjna.

● Polisa OC chroni od niepożądanych skutków działania osób trzecich, np. jeśli opiekun nie dopilnuje dziecka, które oddali się z ośrodka i złamie nogę. Jeśli jest OC – odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel.

Sprawdź warunki w ośrodku

● Placówka, w której odbywa się wypoczynek, musi przedstawić kuratorowi oświaty kartę kwalifikacyjną obiektu. Powinny się tam znaleźć dane dotyczące kwalifikacji pracowników i kierownika oraz informacje o przygotowaniu personelu medycznego.

● Dokumenty do kuratorium muszą dotrzeć najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem obozu. Wyjazdy, które nie są zarejestrowane, pozostają bez jakiegokolwiek nadzoru.

● Miejsce dla dzieci musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny. Istotne jest także, aby wyżywienie odbywało się z zasadami higieny i racjonalnego żywienia.

● Powiatowe Stacje Sanitarno Epidemiologiczne odwiedzają placówki przynajmniej raz w turnusie i co dwa tygodnie przygotowują raporty z tych kontroli. Można również poprosić o dodatkową kontrolę, jeśli coś nas niepokoi.

Telemax

Zobacz również

  • Moja 16-letnia wnuczka wróży z kart i wierzy w magiczną moc różnych przedmiotów. Mnie też przyniosła rzeczy, które mają odstraszać złe moce i przyciągać dobre. Nadąsała się, gdy ich nie przyjęłam.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.