Reklama
  • Środa, 10 kwietnia 2013 (12:52)

    Nastolatek … naśladuje idola, który tobie się nie podoba

Uwielbia piosenkarza, który śpiewa o narkotykach i wolnej miłości? Czy wpływać na tę fascynację?

Prawie każdy nastolatek przeżywa etap zauroczenia idolem – najczęściej tym samym, którego uwielbiają jego najbliżsi przyjaciele.

Reklama

Wspólne słuchanie muzyki albo chodzenie na koncerty jest ważnym elementem życia towarzyskiego, a naśladowanie ubioru daje poczucie przynależności do wspólnoty. Psychologowie twierdzą, że taki idol jest wręcz potrzebny do prawidłowego rozwoju. Gdy spełni swoją rolę, po prostu zniknie z życia dziecka.

Nie sprzeciwiaj się więc tym fascynacjom, bo zakazany owoc smakuje lepiej. Większość młodych ludzi nie zaczyna się od razu narkotyzować czy upijać jak ich idol, a ogranicza się do słuchania muzyki tudzież kopiowania stylu ubierania się.

Okaż zainteresowanie idolem dziecka i spytaj, co w tym artyście jest fajnego. Może się okazać, że fascynacja postacią, która żyje wbrew społecznym zasadom, jest wyrazem tęsknoty za wolnością.

Nastolatek pragnie być już dorosły i nawet drobne ograniczenia traktuje jak kajdany. Dlatego ubóstwia postać, która nie przestrzega konwenansów.

Bądź z dzieckiem w bliskim kontakcie. Jeśli będziesz okazywać młodemu człowiekowi zaufanie, egzekwując zarazem ustalone w waszym domu zasady, żaden idol go nie „zepsuje”.

3 złote zasady

1. Warto poznać idola swego potomka (możesz się dokształcić w internecie). Dowiesz się, czym pociecha się pasjonuje i dlaczego. Bądź otwarta na rozmowę, ale na nią nie naciskaj.

2. Wprowadzaj tolerancyjne i jasne zasady, np. twoje dziecko może kopiować strój idola, ale do szkoły ma chodzić ubrane w bardziej tradycyjny sposób.

3. Uzbrój się w cierpliwość. Ta miłość w końcu minie.

Konsultacja psychologiczna Marcin Florkowski, psycholog i psychoterapeuta

Naj
Więcej na temat:nastolatek | Nie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.