Reklama
  • Środa, 3 lutego 2016 (13:05)

    Jak pomóc dziecku przejść okres dojrzewania

Zanim córka stanie się kobietą, a syn mężczyzną, w ich organizmie musi zajść wiele zmian. Pomóż dziecku je zaakceptować.

Przygotowania hormonalne do dojrzewania rozpoczynają się około ósmego roku życia. To tzw. okres przedpokwitaniowy. Faza intensywnych zmian zaczyna się w 10-12. roku życia. Te pierwsze często budzą wiele emocji, a nawet niepokój – nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy u twojego dziecka wszystko przebiega prawidłowo i we właściwym czasie, poradź się pediatry lub endokrynologa.

Reklama

Dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy – normą jest wiek 8-13 lat (zwykle około 10., 12. roku życia), a chłopcy – w wieku 9-14 lat (większość zaczyna dojrzewać około 11., 12. roku życia).

Rada dla rodziców

Dojrzewanie dziecka to dla was duży sprawdzian. Aby go zdać, czasem potrzebna jest pomoc psychologa. Nie wstydźcie się z niej korzystać.

Czy to już czas?

Proces dojrzewania jest indywidualny. Dlatego dzieci w tym samym wieku mogą być na różnym jego etapie.

Nasze pociechy, dostrzegając zmiany, zaczynają przejmować się swoim wyglądem. Dziewczynki wstydzą się rosnących piersi, nadmiernej potliwości, a chłopcy np. trądziku czy mutacji głosu.

Obserwuj swoją córkę. O tym, że dziecko weszło w okres dojrzewania świadczą zewnętrzne objawy – intensywny wzrost, powiększanie się gruczołów piersiowych, przyrost tkanki tłuszczowej, zaokrąglenie się ramion i bioder, owłosienie w miejscach intymnych oraz pojawienie się pierwszej miesiączki (jest to wielkie wydarzenie w życiu każdej młodej kobiety!).

Jednak nie oznacza ono jeszcze dojrzałości rozrodczej. Na początku są to cykle nieregularne i bezowulacyjne, ponieważ poziom hormonów produkowanych przez przysadkę i jajniki jest zbyt niski.

Obserwuj swojego syna. U chłopców objawem dojrzewania jest intensywny wzrost, powiększają się jądra i prącie, pojawia się owłosienie łonowe. Wytrysk nasienia jest naturalną oznaką zmian zachodzących w organizmie.

Chłopiec przechodzi mutację (trudno mu wtedy zapanować nad wysokością głosu, który się łamie, pojawia się chrypka), na jego twarzy zaczyna być widoczny zarost.

Przeobrażanie się dziecka w osobę dojrzałą nie musi być tak trudne, jak się wszystkim wydaje. Odkrywanie świata dorosłych może być zabawne i miłe. Pomóżmy w tym naszym dzieciom.

Codzienne rytuały

Zadbaj więc, by miało ono własne, niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe.

Zmiany skórne. Ich przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Łój i zrogowaciałe, martwe komórki zatykają pory. Bakterie, gromadząc się w tych obszarach, powodują powstawanie wyprysków.

Do mycia twarzy dziecko powinno używać delikatnego żelu i wody lub płynu micelarnego (np. Nivea).

Zapach. Nieprzyjemna woń potu powstaje, gdy zaczynają rozkładać go bakterie. Dlatego higiena ciała (okolice pach, narządów płciowych) powinna stać się codziennym nawykiem.

Wybierzcie wspólnie łagodny żel pod prysznic, dezodorant czy delikatny antyperspirant (np. Garnier).

Bunt kontrolowany

Dojrzewanie jest czymś więcej niż tylko okresem rozwoju fizycznego. Zmienia się wygląd, zmienia się też psychika. Szalejące hormony sprawiają, że dziecko jest bardziej drażliwe, ma zmienne nastroje, pyskuje, buntuje się, izoluje (zaczyna się to dość wcześnie, już nawet około 10. roku życia).

Okaż zrozumienie. Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Fakt – nie zawsze robi to mądrze, miło i grzecznie, ale pamiętaj, że przeobrażanie się w niezależną jednostkę jest długim i trudnym etapem rozwoju i... ma swoje prawa.

Staraj się w tym czasie wyciszać drażliwe sytuacje, obracaj w żart to, co nie jest warte łez i krzyków, cały czas buduj wasze więzi (interesuj się światem dziecka, ale jednocześnie szanuj jego własną przestrzeń).

W zdrowym ciele zdrowy duch

W czasie intensywnego wzrostu dbaj, by dziecko otrzymywało w diecie niezbędne składniki pokarmowe, a także miało czas na codzienny ruch.

Urozmaicona dieta

Najważniejsze jest, by każdy dzień twojego dziecka rozpoczynał się od śniadania. Nie powinno wychodzić z domu z pustym żołądkiem. Posiłek zapewni energię na kilka godzin i pomoże skoncentrować się podczas lekcji. Śniadanie wpływa też na utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Dbaj, by dziecko zabierało do szkoły wartościowe drugie śniadanie i jak najrzadziej (jeśli to możliwe) jadało posiłki poza domem. W diecie powinny przeważać urozmaicone, lekkostrawne produkty – więcej nabiału, warzyw, ryb, kasz, a mniej wędlin, mięsa, ziemniaków, słodyczy.

Jeśli dziecko nie lubi surowych czy gotowanych warzyw, przemycaj je, np. w zupach, kanapkach, zapiekankach, pastach, podawaj inaczej, np. grillowane w sałatkach.

Konieczny ruch

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka oprócz urozmaiconej diety ważna jest także aktywność fizyczna. Dlatego pozwól córce lub synowi znaleźć taką formę aktywności, jaka najbardziej mu odpowiada.

Ruch wpływa na mineralizację kości, zapobiega wadom postawy i koryguje je, usprawnia przemianę materii i zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej.

Rozmowy z dzieckiem

Dojrzewanie to czas, kiedy wsparcie obojga rodziców jest szczególnie potrzebne. Daje dziecku spokój i pewność siebie. Dobrze byłoby, aby mama wyjaśniła córce, jakie zamiany zachodzą w jej organizmie, a tata porozmawiał na ten temat z synem.

Można opowiedzieć własne doświadczenia z okresu dojrzewania. Jeżeli dziecko wyraźnie nie ma ochoty na rozmowy o „tych sprawach”, nie edukuj go na siłę. Poczekaj na lepszy moment.

Może dziecko wkrótce samo rozpocznie rozmowę. To, co możesz zrobić zawsze, to zachęć je do przeczytania książki na temat dojrzewania.

Dla dziewczynki ważna jest pierwsza miesiączka. Porozmawiaj o niej z córką, zanim się pojawi. Wyjaśnij związek pomiędzy miesiączką a płodnością. Wybierzcie się razem po pierwszy stanik.

Dla chłopca zmiany związane z wyglądem ciała, nadmiernym poceniem się, zmianą głosu często są źródłem kompleksów. Nie ignoruj tych problemów. Rozmawiaj o tym, jak młody mężczyzna się zmienia.

Świat kobiety
Więcej na temat:okres | zmiany | Nie | dziecko | Dziecko | dzieci | Proces | proces | Bunt | zadbaj | rada | zapach

Zobacz również

  • Tajemnice mózgu nastolatka

    Mijają kolejne „naste” urodziny i czujesz, że tracisz kontakt ze swoim dzieckiem. Ono ledwie znosi twoją obecność, a czasami zachowuje się, jak by postradało rozum. Oto rewolucyjne odkrycia... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.