Reklama
  • Poniedziałek, 18 stycznia 2016 (13:05)

    Dziecko w sieci potrzebuje przewodnika

Zamiast zabraniać czy karać, nauczmy dzieci poruszać się po wirtualnym świecie. Tak jak uczymy je przechodzenia przez ulicę.

Tablet czy telefon towarzyszą dziecku od najmłodszych lat. Kontakt maluchów z dostępnymi tam treściami może być dla nich wsparciem w poznawaniu świata i cennym źródłem wiedzy.

Reklama

Warto, aby rodzic wyjaśnił, jak się z nimi bezpiecznie obchodzić. Dzięki temu nie tylko nauczy swoje dziecko rozważnego posługiwania się internetem, ale też ma szansę umocnić z nim więź.

Cyfrowe aktywności dzieci różnią się w zależności od wieku. Maluchy w wieku 6-9 lat często dosyć sprawnie posługują się tabletem czy laptopem, a w sieci oglądają głównie bajki, krótkie filmy czy spędzają czas, grając lub bawiąc się aplikacjami mobilnymi.

Niezależnie od wieku, każda z tych aktywności może nieść ze sobą zagrożenia, np. kontakt ze szkodliwymi treściami – wulgarny język, pornografia, przemoc.

Zamiast zabraniać, nauczmy dzieci poruszać się po wirtualnym świecie. Na co dzień wyjaśniamy im, jak przechodzić przez ulicę – warto też poświęcić czas i uwagę na to, co robią online.

Nawet jeżeli nie czujemy się ekspertami od nowych technologii, to możemy wykształcić w dzieciach dobre postawy i nawyki w korzystaniu z cyfrowych narzędzi.

Ważne, abyśmy towarzyszyli dzieciom w trakcie wirtualnych podróży, wspólnie z nimi wybierali bajki i gry oraz rozmawiali o tym, co aktualnie robią.

Kontrola rodzicielska nie zawsze sprawdzi się w relacjach ze starszymi dziećmi. W ich przypadku bardziej istotna jest samokontrola, której mogą nauczyć ich wcześniej właśnie rodzice. Bezpieczeństwem dzieci w internecie od 10 lat zajmuje się Fundacja Orange.

Specjalnie dla rodziców, którzy chcą przygotować dzieci do korzystania z technologii i wspierać je na każdym etapie poznawania wirtualnego świata, organizacja opracowała bezpłatny internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam dostępny pod adresem www.fundacja.orange.pl/kurs.

Dzięki niemu rodzic pozna typy zagrożeń w sieci, dowie się, na co zwrócić uwagę i jak chronić i edukować dziecko, aby było odpowiedzialnym użytkownikiem technologii i Internetu.

Olivia

Zobacz również

  • Mój 14-letni wnuk dostaje kieszonkowe od rodziców i natychmiast je wydaje na słodycze i niepotrzebne gadżety. Potem, gdy chce iść z kolegami do kina albo kupić zapiekankę, prosi mnie lub dziadka o... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.