Reklama
  • Piątek, 17 czerwca 2016 (14:00)

    Dzieci nie chcą już z nami wyjeżdżać. Co na to poradzić

Reklama

Rachunek sumienia

Zachowanie dziecka ma przyczyny. W pierwszym momencie możesz potraktować bunt latorośli jako przejaw krnąbrności, który trzeba zdusić w zarodku. Można jednak podejść do tego inaczej.

Skoro jesteś zaskoczona zachowaniem dziecka, to znaczy, że nie jesteś z nim w tak otwartej relacji, jak sądziłaś. Warto byłoby zgłębić powód, dla którego nie chce z wami jechać. Zamiast więc wywierać presję, trzeba spokojnie porozmawiać...

Upór nie zawsze jest słuszny

czas płynie. także dla twojej latorośli. Choć dla ciebie zawsze będzie ukochanym maleństwem, któremu nieba byś przychyliła, musi nadejść ten czas, gdy dziecko staje się nastolatkiem. To oznacza, że ma prawo podejmować decyzje, a w związku z tym ponosić ich konsekwencje, ucząc się w ten sposób samodzielności.

Skoro nie chce jechać, a ty oceniasz, że da sobie radę, może warto się zgodzić na oddzielnie spędzane wakacje? Oczywiście, pod zdalną, ale czujną kontrolą np. dziadków, zaprzyjaźnionych sąsiadów lub starszego rodzeństwa.

Skuteczna zachęta

zastanów się, co ucieszy dziecko. Jeśli kocha pływać, to może wybierzcie się do ośrodka nad jeziorem? Uwielbia sterowanie dronem albo latawcem? Pojedźcie za miasto na rodzinny piknik i poproś latorośl, by i ciebie tego nauczyła!

Atrakcją podczas każdego wypadu z pewnością będzie też... sieć wi-fi, umożliwiająca kontakt z rówieśnikami. Nastolatek z pewnością doceni to, że starasz się, by wspólny wyjazd był dla niego interesujący.

Sprytne posunięcie

Nikt nie lubi być lekceważony. A zwłaszcza dorastający nastolatek. Możesz zminimalizować niechęć do wspólnych wakacji, pozwalając dziecku wybrać jedną z dwóch podsuniętych propozycji wyjazdu. Wówczas będzie to także jego decyzja, a wtedy bardzo trudno będzie mu ją... zakwestionować.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:dzieci | rachunek | Nikt | dziecko | Dziecko | Nie

Zobacz również

  • Kilka miesięcy temu nasza 15-letnia córka oświadczyła, że chciałaby wracać z imprez następnego dnia, a nie o północy, jak ustaliliśmy. Nie zgodziliśmy się. Sytuacja powtórzyła się kilka razy,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.